Abstract | Tema rada je kaznenopravni i kaznenopostupovni položaj maloljetnog počinitelja kaznenog djela. Prikazan je povijesni razvoj kaznenog postupanja prema maloljetniku, te je naglašena važnost pedagoškog i odgojnog karaktera kaznenog postupka prema ovoj posebnoj skupini počinitelja, a koju karakterizira mlada dob, te osobnost koja je podložna raznim utjecajima okoline, te materijalno-socijalnim čimbenicima.
Mladenaštvo je izričito osjetljivo razdoblje života, te je važno staviti naglasak na potencijalne rizični čimbenike (obitelj, socioekonomski status obitelji, odnos između djece i roditelja, važnost odgoja djece, asocijalne pojave u obitelji, škola, individualni rizični čimbenici u školskom okruženju, bježanje s nastave, rat, postratne prilike, urbanizacija, utjecaj medija) koji mogu prouzročiti delikventno ponašanje maloljetnike, te se zbog toga ističe važnost društvene prevencije, a koko bi se izbjegle negativne posljedice, delikventno ponašanje, a kao krajni segment delikventnog ponašanja ističe se počinjenje kaznenog djela.
Kazneni postupak protiv maloljetnog počinitelja kaznenog djela, odlikuje se brojnim razlikama u odnosu na redoviti kazneni postupak koji se vodi protiv punoljetnih okrivljenika, a ponajprije, temeljna razlika je dob počinitelja i odgojna svrha koja se postupkom nastoji ostvariti. Osobine sudaca i državnih odvjetnika od iznimne su važnosti za uspjeh i funkcioniranje kompleksnog kaznenopravnog mehanizma, a u pogledu reakcije društva na kriminalitet mladih.
U radu je analiziran i kazenopostupovni položaj mlađe punoljetne osobe. Naime, tekovine suvremenog sudovanja prihvaćaju potrebu privilegiranog i posebnog položaja počinitelja kaznenog djela na prijelazu iz maloljetstva u punoljetstvo, te tako i Zakon o sudovima za mladež određuje materijalnopravni i procesnopravni status ove dobne među kategorije. |